Najlepsze filmy wojenne – Ranking Top 7

Wojna rzadko kojarzy się z czymś pozytywnym. Najczęściej towarzyszą jej śmierć i wiele zniszczeń. Nie da się jednak ukryć, że największe konflikty wyraźnie ukształtowały historię i wpłynęły na naszą codzienność, a nierzadko i przyszłość. Nic dziwnego zatem, że filmy wojenne są fascynujące i przyciągają zarówno reżyserów, jak i odbiorców.

Można stwierdzić, że kino wojenne ukazuje prawdziwą naturę naszego gatunku w najtrudniejszych momentach. Jakie filmy o wojnie warto obejrzeć?

O czym są filmy wojenne?

Produkcje, które opowiadają o wojnach to bardzo często dramaty wojskowe. Ich celem jest przedstawienie historii dzielnych żołnierzy i wielkich zwycięstw lub porażek. To nie zawsze epickie, patriotyczne filmy o męstwie i bohaterstwie. Co więcej, najlepsze filmy wojenne mogą nieść za sobą bardzo pacyfistyczny przekaz. Niektóre z nich są rewolucyjne, inne z kolei mają na celu pokazać absurdalność współczesnych rządów, które tworzą bezsensowne, niebezpieczne konflikty.

Oczywiście nie brakuje też klasycznych filmów akcji, które nie koncentrują się tak bardzo na realistycznych, negatywnych aspektach wojny. Ich celem jest przede wszystkim dostarczenie widzowi rozrywki i zabawy. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że którekolwiek z nich są lepsze lub gorsze. Każdy należy do zupełnie innej kategorii i ma zupełnie inny cel.

Najlepsze filmy wojenne – Top 7

Szeregowiec Ryan (1998)

To jedno z najbardziej znanych dzieł Stevena Spielberga i jednocześnie jedno z najbardziej nagradzanych filmów wojennych. Opowiada historię grupki żołnierzy, którzy zostali wysłani na misję w celu odnalezienia jednego z braci, którzy walczyli na froncie. Film zdobył pięć nagród Oscara, w tym dla najlepszego reżysera.

Szeregowiec Ryan

Cienka czerwona linia (1998)

Wojna na Pacyfiku to temat tego filmu, który opowiada historię grupki żołnierzy, którzy zostali wysłani na walkę na Guadalcanal. Film skupia się na psychologicznych aspektach wojny i relacjach między żołnierzami. W obsadzie znajdziemy m.in. George’a Clooneya, Seana Penna i Adriana Brody’ego.

Pluton (1986)

To jedno z najbardziej kultowych dzieł wojennych, którego akcja rozgrywa się podczas wojny w Wietnamie. Film przedstawia historię grupki żołnierzy, którzy zostali wysłani na misję zniszczenia radaru przeciwnika. W obsadzie znaleźli się m.in. Tom Berenger i Charlie Sheen.

Patton (1970)

To film biograficzny opowiadający historię generała George’a Pattona, jednego z najbardziej znanych dowódców amerykańskiej armii podczas II wojny światowej. Film zdobył siedem nagród Oscara, w tym dla najlepszego aktora, którym został George C. Scott.

Lista Schindlera (1993)

To film oparty na prawdziwej historii Oskara Schindlera, niemieckiego przedsiębiorcy, który podczas II wojny światowej uratował życie ponad tysiąca Żydów. Film zdobył siedem nagród Oscara, w tym dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera (Steven Spielberg).

Full Metal Jacket (1987)

To kolejny film Stanleya Kubricka, który opowiada historię amerykańskich żołnierzy w Wietnamie. Film składa się z dwóch części – pierwsza skupia się na szkoleniu rekrutów, a druga na misji na froncie. Film porusza wiele ważnych kwestii związanych z wojną, w tym zjawisko dehumanizacji żołnierzy.

Jarhead (2005)

To film opowiadający historię amerykańskich żołnierzy w trakcie I wojny w Zatoce Perskiej. Film skupia się na psychologicznych aspektach wojny i relacjach między żołnierzami. W obsadzie znaleźli się m.in. Jake Gyllenhaal i Jamie Foxx.

Czy filmy o wojnie to coś dla Ciebie?

Jak to zwykle bywa, wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od konkretnej produkcji. Wśród filmów wojennych z pewnością znajdzie się dużo głębokich i poważnych dramatów, które spodobają się wielbicielom nieco bardziej dramatycznych historii. Nie trzeba być miłośnikiem militariów, by docenić zalety, jakie niesie za sobą oglądanie filmów wojennych.

Nawet jeśli jesteś niekwestionowanym zwolennikiem pokoju, tego typu historie mogą Cię wiele nauczyć. A nawet utwierdzić w przekonaniach. Czy warto? Zdecydowanie warto!

Dawid Kowalczyk

Dawid Kowalczyk

Zapalony kinoman od najmłodszych lat. Zawsze na bieżąco z najnowszymi premierami filmowymi i serialowymi, z niecierpliwością wyczekuje każdego nowego sezonu swojego ulubionego serialu. Jego specjalnością są także tematy związane z nowymi technologiami, zwłaszcza tymi związanymi z kinem i telewizją.

Chętnie poznamy Twoje zdanie. Napisz nam komentarz.

Dodaj Odpowiedź

Polskifilm.com.pl - Portal dla miłośników filmów i seriali
Logo