Filmy podobne do Zmierzchu – Lista Top 10

admin26 maja, 2022

Jest tak wiele filmów podobnych do Zmierzchu, że łatwo zapomnieć o niektórych z nich, gdy ciągle ogląda się te same. Na szczęście, przy odrobinie kreatywności, nie brakuje rzeczy, które można wykorzystać jako inspirację przy pisaniu kolejnej powieści o wampirach lub scenariusza kolejnego filmu. Przyglądanie się podobieństwom między różnymi filmami i serialami to doskonały sposób na wpadanie na pomysły, których nikt wcześniej nie widział – a tak się składa, że to także jeden z najlepszych sposobów na doskonalenie swoich umiejętności twórczych. Jeśli szukasz dobrych pomysłów, które w podobny sposób wpływają na inne filmy, czytaj dalej – poniżej znajdziesz 10 filmów podobnych do sagi „Zmierzch”.

Pamiętniki Wampirów (2009)

pamietniki wampirow

Pamiętniki Wampirów to pierwszy serial z sagi Zmierzch, który przedstawia wampiry jako realną część społeczeństwa. Serial śledzi losy Eleny Gilbert, 17-letniej dziewczyny, która odkrywa, że jest wampirem po tym, jak przeżyła poważny wypadek samochodowy. Następnie Elena wyrusza w podróż, aby dowiedzieć się więcej o swoim nowym życiu i prawdziwej miłości, Damonie Salvatore. The Vampire Diaries ma 12 sezonów, a ostatni sezon, zatytułowany The Last Dance, został zakończony 21 stycznia 2019 roku.

Akademia Wampirów (2014)

akademia wampirow

Akademia wampirów” opowiada o 16-letniej Rose Hathaway, elitarnej zabójczyni, która musi często odwiedzać swoją wróżkę chrzestną (społeczny autorytet), aby przygotować się do kolejnego zadania. Jak sama nazwa wskazuje, Rose jest wampirem – co czyni ją jedną z niewielu osób, które mogą polować na innych krwiopijców i ich zabijać. Serial śledzi losy Rose, która trafia do szkoły z internatem dla wampirów, gdzie uczy się żyć jak człowiek, a nie jak potwór. Seria Akademia Wampirów składa się z trzech filmów. Pierwszy z nich, Akademia Wampirów, opowiada o młodej złodziejce imieniem Cyd, która ucieka ze szkoły z internatem. Tam poznaje Rose, wampirzycę, która zmienia ją w osobę polującą na inne wampiry. Ostatni film z serii, Bloodlines, opowiada o Rose, która bada spisek mogący narazić świat nadprzyrodzony na wielkie niebezpieczeństwo.

Piękne istoty (2013)

piekne istoty

Beautiful Creatures to serial dla młodych dorosłych, którego akcja rozgrywa się na Południu, gdzie młoda dziewczyna o imieniu Lena spędza lato w domu swojego zrażonego ojca. Tam odkrywa, że jest częścią rodziny przeklętej mocami wampiryzmu – i wkrótce zostaje wplątana w tajną wojnę. Film Beautiful Creatures jest pewnym odstępstwem od książek, ponieważ seria jest opowiadana głównie z perspektywy kobiet. Film w reżyserii Stephena Amella przedstawia losy głównej bohaterki Leny, która musi poradzić sobie z konsekwencjami zakochania się w człowieku płci męskiej. Na podstawie „Pięknych stworzeń” powstały cztery książki i dwa filmy. Druga książka, Bloodlines, jest dostępna za darmo w serwisie Amazon. Ostatnią książkę, Caster, można kupić za $4,99 na Kindle.

Bestia (2011)

bestia

Bestia opowiada o grupie licealistów z małego miasteczka, którzy dowiadują się, że nowy nauczyciel, pan Noah, skrywa mroczny sekret. Pan Noah nie jest jednak zwykłym nauczycielem – w rzeczywistości jest wilkołakiem. Choć film jest bardzo mały i mało popularny, stanowi świetny przykład wilkołaka wychodzącego z ukrycia i radzącego sobie z dyskryminacją. Film Bestia jest dostępny za darmo w serwisie YouTube.

After 3 (2021)

after 3

After 3 to trzecia część światowego mega hitu. Hardin i Tessa przeżywają najważniejszy okres w swoim życiu. Właśnie wtedy, gdy ich związek rozkwita na nowo, dziewczyna otrzymuje szansę, która może wzmocnić jej zawód. Hardin odradza jej to, ale Tessa zdaje sobie sprawę, że to może być ten moment. Byłoby okrucieństwem wykorzenić ich małżeństwo. Mimo gniewu Hardina, Tessa znajduje oparcie w nowym mężczyźnie. Czuje się zdradzona, że zdecydowała się go zostawić. Hardin jest wściekły z powodu strasznych sekretów rodziny, które podważają wszystko, co do tej pory wiedział. Tessa znajduje pocieszenie u nowego przyjaciela, choć jest przekonana, że to tylko przyjaźń.

Morbius (2022)

morbius

Wampir znany jako Morbius powstał w wyniku wypadku w laboratorium, w którym zginęły żona i córka doktora Michaela Morbiusa. Doprowadzony przez to wydarzenie do szaleństwa, zaczął obsesyjnie badać pochodzenie wampiryzmu, stając się w końcu przestępcą i kanibalem. W komiksowym uniwersum Marvela Morbius był psychologiem pracującym z młodym Spider-Manem, który później przypadkowo skaził go serum, które go zabiło i sprawiło, że stał się nieumarły. Teraz, gdy Spider-Man pojawia się w MCU, Morbius mógłby być interesującym dodatkiem do stale rosnącego uniwersum Marvela. W rolę Morbiusa mógłby wcielić się Michael Kenneth Williams, aktor związany zarówno z Marvelem, jak i HBO. Obecnie gra w serialu AMC „The Walking Dead” i występuje w serialu HBO „Girls”. W roli Morbiusa mógłby też wystąpić Robert De Niro, który w przeszłości wyrażał zainteresowanie występem w MCU. Tak czy inaczej, wygląda na to, że historia o wampirach wraca do programu.

Thor: Miłość i Grom (2022)

thor

Thor: Miłość i Grom to jeden z najbardziej oczekiwanych filmów tego roku. Kiedy ukochany Thor nie jest zajęty ochroną Dziewięciu Królestw, często można go spotkać spędzającego czas ze swoją ludzką przyjaciółką, dr Jane Foster. Kilka lat temu ta dwójka została rozdzielona podczas bitwy w filmie „The Avengers”. Na szczęście kilka miesięcy później ponownie się połączyli i od tamtej pory są szczęśliwi razem. Jeśli chciałbyś napisać historię o wampirach podobną do Zmierzchu, mógłbyś wziąć przykład z Thora. Ten nordycki bóg jest często przedstawiany jako przystojny, ale rzadko życzliwy i współczujący bohater. Thor zawsze był znany jako samotnik o silnej woli, więc ludzka dziewczyna może nie być dla niego najlepsza. Ale jako wampir możesz sprawić, że będzie on absolutnie idealny. Gotowałby Ci śniadanie i karmił Cię każdego dnia i nigdy nie prosił o nic w zamian. Byłby Twoim idealnym i lojalnym partnerem. Thor jest również znany z tego, że jest trochę kobieciarzem. Gdybyś uczynił go wampirem, byłby jeszcze bardziej pociągający niż teraz, pomimo faktu, że jest bogiem.

Fantastyczne Zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a (2022)

Fantastyczne Zwierzęta Tajemnice Dumbledore

Świat czarodziejów, podobnie jak świat wampirów, jest miejscem, w którym ludzie nie istnieją. Pod pewnymi względami jest on podobny do świata wampirów, ponieważ czarodzieje są znani jako niesamowicie inteligentne, magiczne istoty o nadprzyrodzonych zdolnościach. Co więcej, są również znani z tego, że są psotni, lubiący zabawę i otwarci. Te podobieństwa mogą oznaczać, że jest to doskonałe miejsce do szukania inspiracji. Możesz przyjrzeć się legendarnej postaci Albusa Dumbledore’a, który jest dyrektorem Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Dumbledore to dobroduszny starszy pan o mądrym spojrzeniu. W filmie Fantastyczne Zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a dowiadujemy się, że ma on feniksa, którego wychowuje i uczy magii. To świetny przykład postaci, która jest bardzo podobna do wampira.

Wiking (2022)

wiking

W mitologii Wikingów Ragnar Lodbrok znany jest jako Wiking. Jest to pirat, ale także bohater wojenny, który zawsze był lojalny wobec swego pana. Podobnie jak wampiry, Wiking jest banitą, który stanowi zagrożenie dla społeczeństwa. Jednak tych dwoje może mieć ze sobą o wiele więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. W kulturze Wikingów, aby zostać wyjętym spod prawa, trzeba wykazać się pewną dozą odwagi. Co więcej, jednymi z najsłynniejszych wyjętych spod prawa wikingów były kobiety. Jeśli chcesz napisać historię podobną do Zmierzchu, ale z większą dawką akcji, możesz rozważyć stworzenie opowiadania, w którym wampirzyca wcieli się w postać pirata wyjętego spod prawa, który ciągle ucieka i musi unikać schwytania.

Czarna Wdowa (2021)

czarna wdowa

Czarna Wdowa to superbohaterka, która pojawiła się w kilku filmach Marvela, zazwyczaj grając agentkę S.H.I.E.L.D.. Jeśli chcesz napisać historię o wampirach podobną do Zmierzchu, ale nieco bardziej pełną akcji i dramatyzmu, możesz przyjrzeć się Czarnej Wdowie. Ta agentka S.H.I.E.L.D. znana jest z tego, że jest trochę samotnikiem i trochę łobuzem – czasami pakuje się w kłopoty, robiąc rzeczy, które są trochę niestandardowe. Można też rozważyć historię o wampirze, która koncentruje się na zemście, ponieważ Czarna Wdowa jest znana z tego, że jest szczególnie mściwa.

Jurassic World Dominion (2022)

Jurassic World Dominion

Wejdź do świata dinozaurów razem z Jurassic World Dominion. Nie jest zaskoczeniem, że filmy takie jak Zmierzch i Pamiętniki wampirów zainspirowały wiele nowych historii o wampirach – pomysł odżywiania się ludźmi jest fascynujący i od lat eksplorowany w horrorach. Jednak interesujące jest również to, jak podobne są tematy i pomysły innych filmów. Jednym z najciekawszych tego przykładów jest Jurassic World. W tym filmie dinozaury są trzymane w niewoli w parku rozrywki, ale wkrótce uciekają i powodują spustoszenie. Jeśli chcesz napisać historię podobną do Zmierzchu, ale z większą ilością akcji i bardziej kontrolowaną, strategiczną fabułą, możesz przyjrzeć się historii dinozaurów. Jeśli chcesz mieć bardziej chaotyczną fabułę, możesz przyjrzeć się chaosowi, jaki ludzie wprowadzają do świata, który zazwyczaj jest spokojny i cichy.

Filmy podobne do Zmierzchu – Podsumowanie

Wampiry są jednym z najpopularniejszych gatunków literackich na świecie i od wielu lat stanowią część popkultury. Istnieje wiele filmów o wampirach, które można porównać do Zmierzchu, ale poniżej wymieniliśmy 10 najlepszych. Co sądzicie o tej liście? Czy zgadzacie się z naszymi wyborami? Jeśli tak, to które filmy Waszym zdaniem powinny znaleźć się na tej liście?

Categories

Napisz komentarz

Imię *
Add a display name
Email *
Your email address will not be published
Website

×
Życzymy miłego dnia!