Czym jest Full HD, Ultra HD, 4K? Poznaj rozdzielczości ekranów

Postęp technologiczny można zauważyć w każdej dziedzinie naszego życia. Tak samo jest z ekranami telewizorów, monitorów czy laptopów. Jeszcze niedawno najlepszą możliwą rozdzielczością był standard HD. Jednak dzisiaj, co raz częściej mówi się o rozdzielczościach Full HD, Ultra HD czy 4K UHD. Czym są te formaty i jakie różnice występują pomiędzy nimi? Tym zajmiemy się w naszym artykule.

Co to jest rozdzielczość ekranu?

Rozdzielczość ekranu to miara wyrazistości obrazu lub filmu wyświetlanego na urządzeniu. Im wyższa rozdzielczość, tym wyraźniejszy i ostrzejszy będzie obraz. Rozdzielczość wyświetlacza można mierzyć zarówno w pionowych, jak i poziomych liniach pikseli. Producenci telewizorów produkują telewizory o co raz lepszej rozdzielczości, aby zaspokoić zapotrzebowanie konsumentów. Rozdzielczość ekranu jest ważnym czynnikiem przy wyborze telewizora lub monitora, ponieważ bezpośrednio wpływa na jakość obrazu, którego doświadczamy.

Zachęcam do zapoznania się z innymi artykułami na naszej stronie:

Czym jest Full HD oraz Ultra HD?

Full HD i Ultra HD, znane również jako UHD, to dwa standardy wysokiej rozdzielczości wideo. Full HD to standard rozdzielczości wideo o określonej rozdzielczości ekranu 1920 x 1080 pikseli, znany również jako 1080p. Jest to obecny standard dla telewizji i jest uważany za znak wysokiej jakości. Z kolei Ultra HD ma jeszcze wyższą rozdzielczość wynoszącą aż 3840 x 2160 pikseli, która jest dwukrotnie większa niż Full HD zarówno w szerokości, jak i wysokości. Oznacza to, że zawiera cztery razy więcej pikseli niż full HD, co pozwala zobaczyć więcej szczegółów na ekranie podczas oglądania filmów, seriali oraz innych programów. Rozdzielczość Ultra HD szybko stała się standardem dla telewizorów i monitorów ze względu na lepszą jakość obrazu w porównaniu do 1080p.

Sprawdź również: Oled czy Qled – Który typ telewizora wybrać?

O co chodzi z technologią obrazu 4K?

Technologia 4K to zaawansowany format treści multimedialnych, a konkretnie o wyższych możliwościach rozdzielczych niż tradycyjne Full HD. Aktualnie, termin ten jest używany zamiennie z nazwą Ultra HD – w rzeczywistości oba terminy znaczą to samo. Jakość 4K pozwala to na uzyskanie ostrzejszych obrazów bez utraty jakości, dzięki czemu idealnie nadaje się do telewizorów innych cyfrowych urządzeń multimedialnych. Ponadto, współczynnik proporcji 16:9 technologii 4k pozwala na uzyskanie ostrzejszych linii pionowych w porównaniu z jej poprzednikiem, standardowym formatem 4:3. Ultra HD oferuje również lepszą dokładność kolorów i szerszy zakres kolorów niż 1080p.

rozdzielczości ekranów

Czy trzeba posiadać specjalny telewizor, aby oglądać w 4K?

Jeśli chcemy oglądać obraz w rozdzielczości 4K, wymagany jest ekran obsługujący tę rozdzielczość. Jednak na tym cała sprawa się nie kończy. Wymagany jest również dostawca treści, który będzie dostarczał media (filmy, seriale, wydarzenia sportowe) w tej konkretnej rozdzielczości. Aby znaleźć dostawców treści, którzy oferują treści 4K, można skorzystać z ofert VOD, takich jak Netflix, Amazon Prime Video lub HBO MAX, którzy oferują treści w 4K. Do oglądania filmów w 4K można również użyć odtwarzacza Blu-ray, pod warunkiem, że obsługuje on płyty UHD, które są obecnie coraz bardziej powszechne. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi możesz cieszyć się wszystkimi zaletami obrazu o ultrawysokiej rozdzielczości na swoim ekranie.

Polecamy: Jak jest zalecana odległość od Telewizora?

Rozdzielczość 4K czy 8K – która technologia jest lepsza?

Jeśli chodzi o debatę między 4K a 8K, to jasne jest, że technologia 8K jest znacznie lepsza. 8K ma rozdzielczość 7680 x 4320 pikseli, która jest cztery razy większa niż obecny standard 4K UHD (3840 x 2160). Oznacza to, że 8K UHD ma cztery razy więcej pikseli niż 4K UHD, dzięki czemu 8K jest obecnie dostępnym formatem telewizyjnym o najwyższej rozdzielczości.

Dodatkowe szczegóły i wyrazistość oferowane przez 8K znacznie przewyższają to, co można osiągnąć za pomocą 4K, a nawet Full HD. Ponadto telewizory 8K są w stanie obsługiwać HDR 10+, który umożliwia szerszy zakres kolorów i lepszy kontrast, zapewniając widzom jeszcze lepsze wrażenia. Dzięki postępowi technologicznemu każdego dnia, można śmiało powiedzieć, że 8K stanie się nowym standardem w najbliższej przyszłości, ponieważ coraz więcej firm zaczyna obsługiwać ten format.

W powyższym artykule omówiliśmy różne standardy wysokiej rozdzielczości wideo, takie jak Full HD, Ultra HD i 4K UHD, wyjaśniając, jak różnią się od siebie pod względem jakości obrazu. Rozdzielczość ekranu jest ważnym czynnikiem przy wyborze telewizora lub monitora, ponieważ wpływa bezpośrednio na jakość obrazu, którego doświadczamy. Dlatego pamiętaj, aby wziąć to pod uwagę podczas wyboru nowego telewizora.

Dawid Kowalczyk

Dawid Kowalczyk

Zapalony kinoman od najmłodszych lat. Zawsze na bieżąco z najnowszymi premierami filmowymi i serialowymi, z niecierpliwością wyczekuje każdego nowego sezonu swojego ulubionego serialu. Jego specjalnością są także tematy związane z nowymi technologiami, zwłaszcza tymi związanymi z kinem i telewizją.

Chętnie poznamy Twoje zdanie. Napisz nam komentarz.

Dodaj Odpowiedź

Polskifilm.com.pl - Portal dla miłośników filmów i seriali
Logo